1 Yorum

ORTAKÖY HABER

HABER-31  İZMİR ORTAKÖYLÜLER DERNEĞİ 5.YAZ ŞENLİĞİ YAPILDI.(Mayıs-2016 )

HABER-30  KUTLU DOĞUM PROGRAMI YAPILDI(Nisan-2016 )

Köyümüzde Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla program düzenlendi.
Ortaköy Camiinde başlayan programda okunan Kur-an’ı Kerim tilavetleri ve aşırlardan sonra  Peygamberimizin doğumu ve hayatını anlatan konuşmaları yapıldı. Kur-an Kursu öğrencileri ilahiler okuyup hazırladıkları programı sunduktan sonra İlçe Müftümüz Kur-an Kursu öğrencilerine hediyelerini verdi. Camiideki programın bitiminde okul bahçesine geçildi. Köy halkına ve gelen misafirlere verilen yemek ikramıyla program sona erdi.

 

HABER-29  KÖYÜMÜZ  SOKAKLARINA PARKE TAŞ DÖŞENDİ(Aralık-2015 )

HABER-28  İZMİR ORTAKÖYLÜLER DERNEĞİ 4.YAZ ŞENLİĞİ YAPILDI.(Mayıs-2015 )

HABER-27  KÖYÜMÜZ GİRİŞİNE HOŞGELDİNİZ TABELASI(Aralık-2014 )

Köyümüzün girişine (eski değirmenin önüne) Ortaköy Muhtarlığı tarafından “Ortaköy’e Hoşgeldiniz”tabelası yaptırıldı.(Fotoğraflar: Mehmet ÖZDEMİR)

HABER-26  ORTAKÖY’DE KURBAN BAYRAMI(Ekim-2014 )

Köyümüzde Kurban Bayramı namazı sonrası hep birlikte mezarlık yanında (Aşşağı Harman) toplanıldıktan sonra  köy hocamız tarafından Kur’an okundu, dualar edildi. Topluca bayramlaşma yapıldı. Şeker, lokum, kolonya ikramından sonra köy odalarında toplanıp el öpme ve bayramlaşma tekrar yapıldı.  Hep birlikte kahvaltı yapılıp sohbet edildikten sonra kurbanlar kesildi. (Fotoğraflar: Osman ÖZDEMİR)

HABER-25  ORTAKÖY’DE GARDIN EŞME ZAMANI(Eylül 2014 )

Köyümüzde gardın sökme hasadı başladı. Meşhur Ortaköy gardınları göz dolduruyor.
(Fotoğraflar: Ümit KOÇYİĞİT) 

———————————————————————————————————————————————————————

HABER-24  KÖYÜMÜZE ÇOCUK OYUN PARKI YAPILDI(Ağustos 2014 )

 Yozgat İl Özel İdaresi, Köydes programı çerçevesinde  köyümüzde Ortaköy İlkokulu arka bahçesine Çocuk Oyun Parkı yaptı.(Fotoğraflar:Ümit KOÇYİĞİT)
———————————————————————————————————————————————————————
HABER-23  RAMAZAN BAYRAMI KUTLANDI(28 Temmuz 2014 )

Bu Ramazan Bayramında Ortaköy halkı sabah bayram namazından sonra toplu olarak yine Aşşağı Harmana inerek tek tek birbirleriyle bayramlaştılar. Köy imamı toplu olarak dua ettirdi. Muhtarlıkça  ikramda bulunulduktan sonra  herkes köy odasına yada evine geçerek birlikte bayram yemeği yediler.(Fotoğraflar:Osman ÖZDEMİR, Sabri YAMAN)
———————————————————————————————————————————————————————
HABER-22  MERHUM ALİ ŞENEL İÇİN İFTAR YEMEĞİ VERİLDİ(26 Temmuz 2014 )

 Ramazanın son günlerinde köyümüz İlkokulu bahçesinde merhum Ali Şenel için iftar yemeği verildi. İftara köy halkının yanı sıra dışarıdan gelen misafirlerde katıldı.(Fotoğraflar.Ümit KOÇYİĞİT)
———————————————————————————————————————————————————————
HABER-21  ORTAKÖYLÜLER KADİR GECESİNDE İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU(23 Temmuz 2014 )

Ortaköy de Kadir gecesi akşamında hayırsever köylülerimizce organize edilen iftar yemeği verildi. Camii yanında verilen iftara tüm Ortaköy halkı ve gelen misafirler katıldı.(Fotoğraflar: Ümit KOÇYİĞİT)
———————————————————————————————————————————————————————
HABER-20  AŞŞAĞI OBA İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTU(15 Temmuz 2014 )

Köyümüz Aşşağı oba mahallesi Ortaköy İlkokulu bahçesinde ortaklaşa düzenledikleri iftar yemeğinde bir araya geldiler.(Fotoğraflar:Ümit KOÇYİĞİT)
———————————————————————————————————————————————————————

HABER-19  ORTAKÖY’DE SALEP SÖKÜMÜ BAŞLADI(Mayıs 2014 )

Köyümüz ormanlarında yetişen Mayıs ve Haziran aylarında sökülmeye başlanan salep, yemlik veya çiçekleri başak biçiminde kırmızı, eflatun, mor ve sarı renkli olmaktadır. Köyümüz ormanları karış karış gezilerek küçük bir çapa yardımıyla sökülerek toplanan salepler, yıkanıp topraklarından arındırıldıktan sonra yaş olarak satılıyor. Yaş Salep’in kilosu bu yıl 30 TL den alıcı buluyor. Kurutmak için ise salepler suda kaynatılarak  güneşte kurutulup çekirdek haline getirildikten sonra kuru olarak ta satılıyor. Günümüzde modern değirmenlerde öğütülerek toz haline getirilen ve ilaç sanayinde kullanılan salep, kışın sıcak içecek olarak yazın da dondurma yapımında kullanılıyor.

—————————————————————————————————————————————————————–

HABER-18  İZMİR ORTAKÖYLÜLER DERNEĞİ ÜYELERİ PİKNİKTE BULUŞTU(Mayıs 2014 )

İzmir- Buca Gölet piknik alanında düzenlenen ve geleneksel hale gelen şenliğe İzmir’de yaşayan tüm Ortaköylüler katıldı. İzmir’in değişik bölgelerinden otobüslerle ve özel araçlarıyla şenliğe gelen Ortaköylüler dolu dolu bir gün geçirdiler. Halaylar çekildi, oyunlar oynandı. Kadınlar arası çuval yarışı ve kadınlar arası yumurta yarışı yapıldı. Çocuklar arası çuval yarışından sonra kadınlar arası halat çekme yarışı ve erkekler arası halat çekme yarışı yapıldı.  Yarışlarda 1. olanlara özel olarak yaptırılan Ortaköylü tişörtleri hediye edildi. Etli pilav ve ayran ikramından sonra şenlik sona erdi.

—————————————————————————————————————————————————————–

HABER-17  ORTAKÖY’DE GÖBELEK ZAMANI (Mayıs 2014 )

Köyümüzde Göbelek sezonu ilkbahar mevsimiyle birlikte bol yağışların ardından başladı.
Bu yıl kilosu 45-50 TL den satılan göbeleğin kurusuda 350 TL civarında.
Ormanlık alanlarda yılın sadece Nisan, Mayıs aylarında yağmurlardan sonra çıkan Göbelek genellikle çam ve kavak ağaçlarının dibinde nadiren de meşe ağaçlarının dibinde evlek halinde ya da tek olarak görülüyor.Yaptığımız araştırmalara göre İpe dizilerek 45 günde kurutulan Göbelek ,İsviçre, Fransa, İtalya, Almanya, Belçika ve İskandinav ülkelerine ihraç ediliyor. İsviçre, Danimarka, İsveç ve Norveç’te Göbelek  ilaç sanayinde kullanılıyor. Paris’te ise zengin mutfaklarında özel menü olarak servis ediliyor. Fransa’da en pahalı yemek salyangoz karışımlı Göbelek  haşlamasıyla yapılıyor ve bir porsiyonu 50 Euro.
 —————————————————————————————————————————————————————–

 HABER-16  ORTAKÖY’DE KUTLU DOĞUM PROGRAMI (Nisan 2014 )

Köyümüzde Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla program düzenlendi.
Ortaköy camiinde başlayan programda okunan Kur-an’ı Kerim tilavetleri ve aşırlardan sonra Akdağmadeni Müftüsü Faruk Latifoğlu ve Osman Özdemir hocamız Kutlu Doğum Haftası, Peygamberimizin doğumu ve hayatını anlatan konuşmalarını yaptılar. Kur-an Kursu öğrencileri ilahiler okuyup hazırladıkları programı sunduktan sonra İlçe Müftümüz Kur-an Kursu öğrencilerine hediyelerini verdi. Camiideki programın bitiminde okul bahçesine geçildi. Köy halkına ve gelen misafirlere verilen yemek ikramıyla program sona erdi.
Köy imamımız Ümit Koçyiğit’in çabalarıyla yapılan bu programa desteklerinden dolayı Osman Özdemir hocamıza, İlçe Müftümüze ve tüm Ortaköy halkına, teşekkür ediyoruz.

—————————————————————————————————————————————————————–

HABER-15  ORTAKÖY’DE GARDIN EKİMİ (Nisan 2014 )

Köyümüzde gardın (patates) ekme işleri devam ediyor. 
Köyümüzde gardın ekme işleri her yıl Nisan ayında toprak ısısının 8 ila 10 dereceyi bulduğu, donların sona erdiği zaman yapılıyor. Akdağ ve çevresinde ün yapmış, bir zamanlar Sivas’a kadar nam salmış Ortaköy gardını köyümüz mutfağının olmazsa olmazıdır. Çiftçilerimize bol ve bereketli bir yıl diliyoruz..
 (Nisan 2014 )

—————————————————————————————————————————————————————–

HABER-14  KUTLU DOĞUM PROGRAMINA DAVETKutlu doğum Ortaköy-s
 
———————————————————————————————————————————————————————————————————————–
HABER-13 YENİ KUR’AN KURSUMUZ AÇILDI

Bilindiği gibi köyümüzde çocuklar için açılan yaz Kur’an kursları ve kışında bayanlara yönelik açılan  Kur’an kursları  Ortaköy camiinde veriliyordu vede Kur’an kursuna ihtiyaç vardı. Köydeki  3 derslikli ilkokulun bir sınıfında 1 öğretmen ve 10 öğrenciyle eğitim yapılıyor iki sınıfında öğrenci azlığı sebebiyle eğitim, öğretim yapılmıyordu ve kapalı durumdaydı. Kur’an kursu ihtiyacını karşılamak için tadilatı yapılarak onarılan  bir derslik Kur’an kursu  olarak açıldı. 
—————————————————————————————————————————————————————————-
HABER-12 KÖYÜMÜZDE CEP TELEFONLARININ ÇEKMESİ İÇİN  ALAN’A VERİCİ DİKİLDİ

Bilindiği gibi köyümüzde cep telefonları çekmiyordu.  Bazı yüksek yerlere çıkınca sadece Türkcell ve Avea’yla görüşme yapılabiliyordu. Bu sorunu gidermek için Alan’a Türkcell, Avea ve Vodafon operatörlerinin bir direkte ortak olarak hizmet verecekleri baz istasyonu kuruldu.
—————————————————————————————————————————————————————————-
HABER-11 KÖY ODASI SOHBETLERİ BAŞLADI

Köyümüzde faal durumda bulunan iki oda yani Alikahyaların odası ve Kahyaların Büyükodasına,  her yıl sonbaharda kış boyunca  yakmak üzere imece usulü yakacak odun getiriliyor ve her zaman sıcak bir ortam oluyor. Şuanda  Ortaköy’de kahvede olmadığından Kışın herkes odalarda toplanıyor. Sohbet muhabbet ediliyor ,Çay içiliyor,Çiğ köfte yapılıp yeniyor, eskiden olduğu gibi bisküvi ve lokum yeniyor, bazende mahalli sanatçılar getirilerek oda sohbetlerine renk katılıyor.
—————————————————————————————————————————————————————————- 
HABER-10 ORTAKÖY CAMİİ ÇEVRESİ DÜZENLEMESİNDE SONA GELİNDİ

 Etrafındaki eski yapıların yıktırılarak temizlenmesinden sonra  bahçe duvarı yapılan camimizin  bahçesine toprak taşınarak altyapısı tamamlandı.
—————————————————————————————————————————————————————————-
HABER-9 ORTAKÖY’DE KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramında  sabah bayram namazından sonra toplu olarak yine Aşşağı Harman’a gidilerek  bütün Ortaköylüler tek tek birbirleriyle bayramlaştılar. Köy imamımız toplu olarak dua ettirdi, İkramda bulunuldu ve  herkes  ya  köy odasına yada evine bayram yemeğine geçti. Bayram yemeklerinden sonra kurbanlar kesilerek ikramlarda bulunuldu. Bayram ziyaretleriyle bayramın güzellikleri yaşandı. 
—————————————————————————————————————————————————————————-
HABER-8 90’LI YILLARIN GENÇLERİ  ORTAKÖY’DE FUTBOL MAÇI YAPTI

1990′ lı yıllarda gençliğini Ortaköy’de yaşamış şimdi ise köyümüz dışında yaşayan Ortaköy’lüler Ramazan Bayramında köyde buluşarak bayramın 2.günü Gölderesi’ndeki piknikten sonra, Kalın İbrahim’in Çayırda Futbol maçı yaparak eski günlerin özlemini giderdiler.
—————————————————————————————————————————————————————————- 
HABER-7 90’LI YILLARIN GENÇLERİ PİKNİKTE BULUŞTU

1990′ lı yıllarda gençliğini Ortaköy’de yaşamış şimdi ise köyümüz dışında yaşayan Ortaköy’lüler Ramazan Bayramında köyde buluşup  Gölderesinde piknik yaparak hasret  giderdiler. 
—————————————————————————————————————————————————————————-
HABER-6 MİNİK KUR’AN KURSU ÖĞRENCİLERİMİZ

 Yaz tatiliyle birlikte yaz Kur’an kursları da başladı. Ortaköy’de açılan yaz Kur’an kursuna ilgi yoğundu, köyde bulunan çocukların tamamı kursa katıldı.
—————————————————————————————————————————————————————————-
HABER-5 ORTAKÖY’DE RAMAZAN BAYRAMI

Bayramda Ortaköy halkı sabah bayram namazından sonra toplu olarak yine Aşşağı Harmana inerek bütün Ortaköylüler tek tek birbirleriyle bayramlaştılar. Köy imamı toplu olarak dua ettirdi. Muhtarlıkça  kolonya lokum dagıtıldı ve  herkes köy odasına yada evine bayram yemeğine gittiler.
———————————————————————————————————————————————————————
HABER-5  ANKARA ORTAKÖYLÜLER DERNEĞİ ŞENLİĞİ(Haziran 2012)

Ankara Ortaköylüler derneğinin düzenlediği Ortaköylüler Şenliğine Ankara’daki Ortaköylüler katıldı. Birlikte halaylar çekildi, oyunlar oynandı, hep birlikte yemeklerini yiyen Ortaköylüler hoş bir gün geçirdiler.
—————————————————————————————————————————————————————————-
 HABER-4  CAMİ ETRAFI TEMİZLENDİ

Ortaköy camii etrafındaki eski yapılar ortaköy muhtarlığı tarafından yıktırılarak temizlendi. Camimizin doğusunda camiye birleşik olarak bulunan Ali Kervankıran’a ait evle kuzeyinde camiye birleşik olarak bulunan Mehmet Turak’a ait evler yıktırılarak camii etrafı açılmış oldu. Ortaköy muhtarı Hilmi Demirel cami etrafını temizleyerek bahçe duvarını yaptıklarını, yeşillendirilip güzel bir bahçe haline getirilecegini belirtti.
—————————————————————————————————————————————————————————-
HABER-3 KÖYÜMÜZ GÜNEŞ ENERJİSİNE KAVUŞTU

Çevre ve Orman Bakanlığı TarafındanGüneş Enerjisinden Daha Fazla Yararlanmak ve Köylerde Oturan Vatandaşların Ormanlarda Ağaç Kesimini Azaltmak amacıyla Başlattığı Güneş Enerji Kolektörü Kullanımı Hızla yayılıyor.Köylülerimizin evlerine Güneş enerji sistemleri takılarak sıcak su ihtiyacı karşılanmış olacak Güneş Enerji sistemi için 1.450 tl fiyat tespiti yapılırken bu ücreti köylülerden 4 yılda faizsiz olarak geri almayı hedefliyor.Köyümüzde çalışmalar tamamen bitmiş ve köylülerimiz sıcak suyu kullanmaya başlamışlardır.
—————————————————————————————————————————————————————————-
HABER-2 YENİ MEZARLIK HİZMETE GİRDİ

Köyün içinde bulunan mezarlığın ihtiyaçları karşılamaması üzerine Kuzgun deresinde bulunan ve sahipleri tarafından köye bagışlanan arsa üzerine yapımı başlayan mezarlık inşaatı tamamlandı
—————————————————————————————————————————————————————————-
 HABER-1 ORTAKÖY KOOPERATİF ÜYELERİYLE MAHDA KESİMİ VE İŞ GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ YAPILDI

Akdağmadeni Oratköy Kooperatifi üyeleriyle Üçkaraağaç Şefliği, Mahda çalışmalarına başlamadan önce Ağaç Kesmede Güvenlik Kuralları ve Üretim İşçiliğinde dikkat edilecek konularda uygulamalı eğitim yaparak işçileri bilgilendirdi.

 

One comment on “ORTAKÖY HABER

  1. Salepciyim
    05388200475
    05072169612

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: