Yorum bırakın

TARIM VE HAYVANCILIK

ORTAKÖY’DE TARIM

Ortaköy yüksekliği 1500 ila 2000 metre arasında değişen dağ ve tepelerle çevrili ,1360 rakımlı bir vadide bulunmaktadır. Yaklaşık olarak arazisinin % 80 i ormanlarla kaplıdır geri kalan kısmı ise ekilebilen arazi ve meralardan oluşmaktadır. Ekilebilen arazisinin büyük bir kısmı güneyden kuzeye doğru akan Göndelen (Büyüköz) ve doğudan batıya doğru akan Küçüköz çayının etrafındadır. Bu iki çay etrafındaki araziler dağ içi hüviyetinde olup tamamı sulanabilir durumdadır. Ekilebilen arazinin bir kısmıda orman içinde açılmış tarlalardan ibarettir.

Köyümüzde Büyüköz ve Küçüköz etrafındaki sulanabilir arazide ençok ekilen çevrede meşhur olarak tanınan Ortaköy Patatesi (Gardın) bol miktarda yetiştirilmektedir. Sulanabilir arazide patatesten sonra ençok Fasülye ekimi yapılır. Bir yıl Büyüköz arazisinde patates ve fasülye ekimi yapıldıysa diğer yıl küçüköz bölgesinde ekim yapılır. (Yani bir yıl Büyüköz bölgesi herke bırakıldıysa diğer yılda Küçüköz bölgesi herke bırakılır.)Sulanabilir arazide vede özellikle sulanma imkanı olmayan arazide ençok buğday ekimi yapılır. İhtiyaca görede bazen arpa fiğ mısır yonca ve görenge ekimide yapılır.
Bir dönem sulanabilir arazide bol miktarda pancar ekimi yapılmıştır.

ORTAKÖY’DE HAYVANCILIK

     Köyümüzde hayvancılık küçük baş ve büyükbaş hayvancılık olarak köyün kuruluşundan itibaren yapıldığı ve köylünün en önemli geçim kaynaklarından biri olduğu bilinmektedir. Köyümüzde küçükbaş hayvancılık yani koyun ve keçi besiciliği bir zamanlar her evde yapılırdı. Her mahalle çoban tutar davarlarını sürülerini çoban otlatırdı. Çam ağaçlarına zarar verdiği gerekçesiyle keçinin yasaklanmasıyla 80 li yıllardan sonra sadece koyun besiciliği yapılmaya başlanmıştır.
     Köyümüzde çoğu aile çoban tutup davarlarını otlatırken bazı aileler yaylaya çıkar. Genelde geniş aileler kalabalık aileler yaylaya çıkmaktadır. Yaylaya çıkılan meşhur yaylalar şunlardır. Musurat, Azari, Kayabaşı, Dermalan, Guzulahlı, Armıdın dere , Kalaycık’tır. Yaylaya Haziran ayında çıkılır Eylül ayına kadar yaylada kalınır.
     Yaylaya çıkmayan aileler birleşerek çoban tutarlar çobanlar otlattıkları davarları öğle saatlerinde kurulacağı yani dinlenmeye çekecekleri yere getirir ve yatırırlar. köyde herkesin davarının kurulduğu yer bellidir. Davarların kurulduğu yerler ; Alan, Boğör yol, Aşşağıağıl’ın başı, Evci yolu üzeri, Kurmuca, Kuzgunderesi’nin ağzı, Kavaklıdere dir. Davarlar buralara yatırılır köyün kadınları genç kızları helkeleri alır davar sagmaya giderler. Küçük çocuklarıda yanlarında götürüler çocuklar keçinin yada koyunun başını tutar kadınlarda keçi yada koyunu sağarlar.  
     90 lı yıllara kadar çoğu evde küçükbaş hayvan vardı. Aynı zamanda her evde büyükbaş hayvan her zaman bulunur her evde en az 1,2 tane büyükbaş hayvan yani yerli inek bulunur. bazı evlerde daha fazla bulunur. Her yıl köyde baharın gelmesiyle birlikte sığırcı tutulur danacı tutulur sığırları bir çoban küçük bıza ve danaları başka bir çoban yayar. Bu iş sonbahara kadar sürer
     Günümüzde sayılı aileler (Küçükbaş hayvan) davarcılık yapmaktadır. Bir dönem Montofon inekçilik teşvik edilmiş ve bazı ailelerce az da olsa köyümüzde Montofon inekçilik yapılmış verim alınamayınca bırakılmıştır. Büyükbaş hayvan yani yerli inekçilik hala devam etmektedir köyümüzde her evde 1 yada 2 büyükbaş hayvan bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: