Yorum bırakın

COGRAFİ ve EKONOMİK DURUM

COGRAFİ BİLGİLER

Ortaköy Akdağmadeni’nin 17 km dogusunda Akdağmadeni Şarkışla karayoluna 5 km uzaklıkta bulunan şirin bir orman köyüdür. 2000 yılı verilerine göre köyün nüfusu 325 civarında ve hane adedi 80 dir. Köy coğrafi bakımdan yüksekliği 1500 2000 metre arasında değişen dağ ve tepelerle çevrilmiş 1360 rakımlı bir vadide bulunmaktadır. Yaklaşık olarak arazisinin % 80 i ormanlarla kaplıdır geri kalan kısmı ise ekilebilen arazi ve meralardan oluşmaktadır. Dağlarıyla birlikte Akdağmadeni’nin en büyük arazisine sahip köylerinden biridir. Ekilebilen arazisinin büyük bir kısmı güneyden kuzeye doğru akan Göndelen (Büyüköz) çayının etrafındadır. Bu arazi dağ içi hüviyetinde olup tamamı sulanabilir durumdadır. Ekilebilen arazinin bir kısmı orman içinde açılmış tarlalardan ibarettir.  Ayrıca Küçüköz denen çayın etrafındada sulanabilen arazide tarım yapılmaktadır.

Köyün iklimi karasal iklimin etki alanı içerisindedir. Ortaköy’ün coğrafi komşuları (Yukarıçulhalı, Bozhüyük, Ardıçalanı, Dereyurt ,Üçkaraağaç, Aşşagıçulhalı ,Evci ve Karapiridir.)

KÖYÜMÜZÜN EKONOMİK DURUMU

Ortaköy geçimini madencilik, tarım, hayvancılık ve ormancılılkla ( mahdacılık) sağlar. Ortaköy’den yaklaşık 117 kişi Musurat dagında bulunan Rasih İhsan Çinko Kurşun İşletmesinden emekli olmuştur. Halen maden ocağında çalışan köylülerimiz vardır. Başlıca akarsuyumuz Büyüköz(Göndelen) ve Küçüköz etrafındaki sulanabilir arazide çevrede meşhur olarak tanınan Ortaköy Patatesi (Gardın) bol miktarda yetiştirilmektedir. Ayrıca buğday, arpa, fiğ, fasülye ,yonca, görenge, pancar,mısır vb ekilmektedir.

Ortaköy insanının önemli geçim kaynaklarından biriside ormancılık (mahdağcılık) dır. Köyümüzde S.S.Ortaköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi 1990 yılından beri faaliyetini sürdürmektedir. Ormancılık alanında yapılan mahda kesimleride köylünün ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.

Köyümüzde hayvancılık azda olsa yapılmaktadır her evde büyükbaş hayvan buluur. Köyde belli miktarda küçük baş hayvan bulunmaktadır.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: